Elite Hotel Stockholm Plaza















Elite Hotel Stockholm Plaza
Elite Hotel Stockholm Plaza är ett klassiskt modernt hotell på Birger Jarlsgatan i centrala Stockholm, ett stenkast från Stureplan, med Humlegården på andra sidan gatan och två populära restauranger i byggnaden.
Det här är ett hotell för dig som reser i tjänsten eller på fritiden och vill uppleva det bästa av Stockholm. Elite Hotel Stockholm Plaza är utmärkt för affärsmöten och konferenser. Hotellets läge är lika utmärkt för en weekendresa, för en solo traveller, paret och kompisarna som vill upptäcka och njuta av Stockholm.
Bekvämligheter
Våra rum




Standard Enkel






Standard Dubbel






Superior Dubbel






Deluxe Dubbel






Juniorsvit










Svit

Om Elite Hotel Stockholm Plaza
Utbudet finns direkt utanför entrén; shoppinggator, Humlegården, Stureplan, Biblioteksgatan och Kungsträdgården. Närmsta tunnelbanestation är Östermalmstorg, busslinje 2 stannar intill hotellet och det tar drygt fem minuter att gå till spårvagnen och Djurgårdslinjen.
Elite Hotel Stockholm Plaza erbjuder 143 rum samt tre mötes- och konferensrum med kapacitet för upp till 50 personer. Engagerad och erfaren personal gör allt för att du ska trivas hos oss.
Betyg: 8,2/10
Trevlig personal och god service. Hotellet ligger väldigt centralt i lugn miljö, och nära till shopping och nöjen. Fräscht & rent. Frukosten är bra men lite rörigt i matsalen, många stationer med allt uppställt på.
Bra och varm service från personal samt mycket goda och fina frukosten
Lugnet Ingenting
Bra bemötande, underbar hotellfrukost och en god atmosfär. Perfekt läge eftersom vi danade på Nalen. Vet ej!!
Bra standard på rummen, det centrala läget och det trevliga bemötandet. Hotellets frukostbuffé ger en utmärkt start på dagen.
Trevlig personal och god frukost, fina rum.
God frukost och skön säng Kunde inte sova. För mycket oljud utanför fönstret hela natten. Dålig ljudisolering
Mycket trevlig personal i receptionen och mycket god / bra frukost!
Otroligt fint Deluxrum med stora ytor att vistas på. Städat och fint samt fantastisk frukost.
Fantastisk trevlig personal..Toppen frukostbuffen..
Rummet och personalen
Rent och fräscht trevlig personal och så ligger det väldigt bra till Frukosten var dessvärre alldeles för simpel
Lugnt. Ganska rymligt rum. Bra med singelrum för ensamresenären. Frukost med beröm godkänd. Trevligt med dagstidningar vilket tycks saknas på många hotell numer. Rum lite nedgånget men ändå helt godkänt.
Personlig service och geografiskt läge Knappast
Hej bästa Anders, Vad kul att du tyckte att servicen på hotellet var bra, tack snälla för dina fina ord! Du är alltid lika varm välkommen tillbaka till oss. Vänliga hälsningar, Ingrid, receptionen Elite Hotel Stockholm Plaza
Quiet and best of all bath tube Nothing
Frukosten och liveuppträdande på fredagen och att vi fick tillträde till rummet tidigare än 15.00. Rummet var jättevarmt och täckena likaså. Sängarna var jättesköna men sömnen blev tyvärr helt förstörd då man vaknar flera gånger i timmen pga värmen. Vi öppnade fönstret men trafiken utanför störde sömnen efter kl 05.00. Hotellet vill värna om miljön, vilket är supert! Men varför envisas ni med en gullig liten tvål vid handfatet som man kanske använder max 10 ggr och sen kastar. Mycket fräschare och mer miljövänligt med flytande tvål. Där blir det inget spill i varje fall.
Frukosten var underbar och ståhejet utanför hotellet hördes inte in i rummen. Vi skulle ha checkat in 15.00 men kunde göra det redan 11.30 utan extra kostnad.
Hej Josefine! Vi uppskattar att du tog dig tid att svara på vår webbenkät! Dina förslag, synpunkter och kommentarer är viktiga för oss. Tack snälla för dina fina ord om hotellet, det blir vi så glada över! Vi ser fram emot att få hälsa dig välkommen tillbaka. Med vänliga hälsningar, Ingrid W. Receptionen Elite Hotel Stockholm Plaza
Bra frukost, bra bemötande , bra läge och rent rum.
Lugnt, trevligt, diskret i central miljö. Inget. Allt var till full belåtenhet.
Frukosten
Frukosten
Mat & dryck
Tjänster
Hotellet är miljömärkt med Green Key, världens största hotellmiljömärkning. Vi jobbar aktivt med miljö- och hållbarhetsfrågor, bland annat genom att följa Green Keys omfattande kriterier. På så vis bidrar du som gäst att ta ansvar för miljön utan att kompromissa med din upplevelse eller bekvämlighet hos oss.
Läs mer om Green Key på greenkey.se och greenkey.global
Vi erbjuder gym och relaxavdelning på vårt syster hotell Elite Eden Park Hotel. Hotellet ligger inom 300 meters gångavstånd. Här kan du som gäst träna för att sedan varva ner och få en avkopplande avslutning på din dag med en värmande bastu. Damer och herrar har avskilda omklädningsrum med förvaringsskåp samt bastu. Här finns allt för både fysisk och mental återhämtning. Gymmet är kostnadsfritt för alla våra gäster. Gymmet är 75 m2 och här finns bl.a. löpband, crosstrainers, cyklar, rygg- och magmaskin, fria vikter, mattor och pilatesboll. För mer info och vägbeskrivning fråga receptionen.
Vi vet att djuren är en kär del av era familjer och välkomnar även fyrbenta gäster till oss. Vi erbjuder ett begränsat antal djurrum. För ett tillägg på 200 SEK/natt får ni bo med husdjur på hotellrummet och njuta av en skön hotellvistelse tillsammans.
När du kommer till oss med hund får du alltid vatten och matskål att låna, påsar att plocka upp efter hunden och hundgodis.
Runt hotellet finns natursköna promenadstråk och vackra miljöer att utforska. Mitt emot hotellet ligger den vackra parken Humlegården där det även finns hundrastgård.
Incheckning är garanterad från kl 15.00 på ankomstdagen och utcheckning sker senast kl 11.00 på avresedagen.
Om ni anländer tidigare till hotellet så tillhandahåller vi ett bagagerum i receptionen där vi kan låsa in ert bagage till dess att ert rum är klart. Här kan ni även förvara ert bagage efter det att ni har checkat ut.
Vänligen notera att vi är ett kontantfritt hotell. Betalning sker med de vanligaste betalkorten. Kontakta oss gärna om du har några frågor.
Hitta den perfekta kudden! En god natts sömn är avgörande för ditt välmående och en viktig del i din hotellupplevelse. Vi erbjuder dig därför ett val av kuddtyper så att du kan hitta den kudden som får dig att sova riktigt gott.
Externt parkeringshus finns på David Bagares gata 5-7 (tillhör ej hotellet). Parkeringsplats går ej att förboka och priset är 395 SEK/dygn.
Parkerar du på gatan, var uppmärksam på om parkering är tillåten. Glöm inte att lösa p-biljett. Observera om gatan har städdagar. Då är parkering förbjuden natten till den dag som anges på hänvisningsskylten i början av varje kvarter.
För dig som vill äta i lugn och ro erbjuder vi roomservice. Beställ mat från Vassa Eggen Steak House eller restaurang Tako direkt upp till ditt hotellrum.
För beställning kontakta receptionen.
Måndag–fredag 07.00-10.00, 17.00–22.00
Lördag 07.30–11.00, 17.00–22.00
Söndag 08.30–11.00
Roomservice avgift på 95 kr tillkommer.
Vi på Elite Hotel Stockholm Plaza vill främja hälsan och erbjuder därför dig som motionerar och springer förvalda rutter i appen Runkeeper. Vi har tagit fram våra favoritrundor som du enkelt kan följa, tre rutter med varierande längd från 3 till 10 kilometer.
Rutt A - Humlegården (3 km)
Rutt B - Östermalm(6 km)
Rutt C - Strandvägen (10 km)
Vi erbjuder tvättservice, all tvätt som är inlämnad före kl. 09.00 återlämnas samma eftermiddag. Tvätt som inlämnas efter kl. 09.00 återlämnas nästa dag efter kl. 17.00. Tvättservice finns tillgänglig måndag till fredag. På lördagar debiteras 50% extra på kostnaden och söndagar 100% extra. Kontakta receptionen för mer information.
Som gäst hos oss surfar du gratis i alla våra hotellrum, allmänna utrymmen och konferenslokaler.
Så kopplar du upp dig
1. Kontrollera att wifi är påslaget på din enhet. Välj EliteWifi bland de tillgängliga nätverken.
2. Öppna din webbläsare och EliteWifi startsida laddas.
3. Logga in med din mejladress och anslut.
Hotellets historia
Den vackra fasaden har i över hundra år varit ett blickfång som bidrar till den pampiga arkitekturen i den här delen av staden. Byggnaden har även varit hotell i över hundra år. I början på 1900-talet kostade en övernattning 6 kronor på dåvarande Hotell Clara Larsson. Det var här Selma Lagerlöf bodde när hon som första kvinna tog emot Nobelpriset i litteratur, år 1909.
Genom åren har byggnaden renoverats från utsidan in. Trappan i marmor som binder samman de fyra våningarna är en av många vackra detaljer som har bevarats. Stuckaturer, spröjsade fönster, takhöjd samt en och annan knarrande golvplanka är numera en del av det moderna hotellet. På Elite Hotel Stockholm Plaza bor du bekvämt, i rum med wifi, sköna sängar, stilrena möbler och badrum i marmor med dusch eller badkar.





Standard Enkel
Här finns allt du behöver för att koppla av, sova ut och även arbeta. Stig in i den lilla hallen med trägolv och fortsätt in till sovrummet med heltäckande matta, bekväm säng och skrivbord intill fönstret. De flesta standardrum har utsikt mot innergården. Badrummet i marmor med badkar.
Här finns allt du behöver för att koppla av, sova ut och även arbeta. Stig in i den lilla hallen med trägolv och fortsätt in till sovrummet med heltäckande matta, bekväm säng och skrivbord intill fönstret. De flesta standardrum har utsikt mot innergården. Badrummet i marmor med badkar.






Standard Dubbel
Standard dubbel är perfekt för en person eller två som tycker om varandra. Sängen är bäddad med sköna kuddar, inredningen bekväm och stilren. Några rum har utsikt mot innergården, andra mot Birger Jarlsgatan. Badrum med badkar. I standard dubbelrum finns inte plats för extrasäng.
Standard dubbel är perfekt för en person eller två som tycker om varandra. Sängen är bäddad med sköna kuddar, inredningen bekväm och stilren. Några rum har utsikt mot innergården, andra mot Birger Jarlsgatan. Badrum med badkar. I standard dubbelrum finns inte plats för extrasäng.






Superior Dubbel
Superior dubbel är ett bekvämt dubbelrum med en dubbelsäng eller två enkelsängar. Här kan du koppla av, sova ut eller arbeta. Det finns en bekväm fåtölj och en arbetsplats vid fönstret. Badrum i marmor med badkar eller dusch. I Superior dubbel finns inte plats för en extrasäng. Behöver ni en extrasäng rekommenderar vi Deluxe dubbel eller Juniorsvit.
Superior dubbel är ett bekvämt dubbelrum med en dubbelsäng eller två enkelsängar. Här kan du koppla av, sova ut eller arbeta. Det finns en bekväm fåtölj och en arbetsplats vid fönstret. Badrum i marmor med badkar eller dusch. I Superior dubbel finns inte plats för en extrasäng. Behöver ni en extrasäng rekommenderar vi Deluxe dubbel eller Juniorsvit.






Deluxe Dubbel
Deluxe dubbel har mer av det som vi kallar flärd eller livets goda. Här kan du ställa jobbet på paus, koppla av i morgonrock och luta dig tillbaka i soffan eller en fåtölj. Sängen är bäddad med sköna kuddar och soffan kan användas som extrasäng. Deluxe dubbel är ett rymligare rum, här finns även ett skrivbord och en garderob. Rummen har utsikt mot innergården. Badrum i marmor med dusch.
Deluxe dubbel har mer av det som vi kallar flärd eller livets goda. Här kan du ställa jobbet på paus, koppla av i morgonrock och luta dig tillbaka i soffan eller en fåtölj. Sängen är bäddad med sköna kuddar och soffan kan användas som extrasäng. Deluxe dubbel är ett rymligare rum, här finns även ett skrivbord och en garderob. Rummen har utsikt mot innergården. Badrum i marmor med dusch.






Juniorsvit
Våra stora Juniorsviter är inredda för drömmar, idéer och god sömn. Här kan du koppla av i morgonrock och njuta av den sköna atmosfären. Smakfulla färgval och eleganta möbler erbjuder plats att umgås eller bara vara. Sängen är bäddad med härliga kuddar och givetvis finns det också ett skrivbord. Rummen har utsikt över den härliga parken Humlegården. Badrum i vit marmor med badkar eller dusch.
Våra stora Juniorsviter är inredda för drömmar, idéer och god sömn. Här kan du koppla av i morgonrock och njuta av den sköna atmosfären. Smakfulla färgval och eleganta möbler erbjuder plats att umgås eller bara vara. Sängen är bäddad med härliga kuddar och givetvis finns det också ett skrivbord. Rummen har utsikt över den härliga parken Humlegården. Badrum i vit marmor med badkar eller dusch.










Svit
Våra trivsamma Sviter ger en hotellupplevelse utöver det vanliga. Inredningen påminner mer om en exklusiv lägenhet och sviterna passar utmärkt till både boende och möten. Det separata sovrummet har en imponerande takhöjd och fönster i tre riktningar, ungefär som ett burspråk. Här finns en vacker kakelugn och den breda himmelsängen är placerad mitt i sovrummet. I vardagsrummet finns bekväma sittmöbler, en arbetsplats och smakfullt utvalda detaljer. I badrummet kan du njuta av ett härligt bad i det äggformade badkaret.
Våra trivsamma Sviter ger en hotellupplevelse utöver det vanliga. Inredningen påminner mer om en exklusiv lägenhet och sviterna passar utmärkt till både boende och möten. Det separata sovrummet har en imponerande takhöjd och fönster i tre riktningar, ungefär som ett burspråk. Här finns en vacker kakelugn och den breda himmelsängen är placerad mitt i sovrummet. I vardagsrummet finns bekväma sittmöbler, en arbetsplats och smakfullt utvalda detaljer. I badrummet kan du njuta av ett härligt bad i det äggformade badkaret.
Erbjudanden
Elite Hotel Stockholm Plaza
Birger Jarlsgatan 29 103 95 Stockholm
Bokningar
Kontakter
Hitta hit
Ankomst med flyg
Stockholm Arlanda Airport
Från Stockholm Arlanda Airport går Arlanda Express direkt till Stockholm Centralstation och Flygbussarna stannar vid fler hållplatser under vägen. Taxi från Arlanda tar omkring 30 minuter beroende på trafikläget. Vi rekommenderar att priset bekräftas innan du stiger in i taxin.
Stockholm Bromma Airport
Från Stockholm Arlanda Airport går Arlanda Express direkt till Stockholm Centralstation och Flygbussarna stannar vid fler hållplatser under vägen. Taxi från Arlanda tar omkring 30 minuter beroende på trafikläget. Vi rekommenderar att priset bekräftas innan du stiger in i taxin.
Ankomst med bil
Via E4:an: ta avfarten mot Norrtull och följ skyltar mot Värtahamnen. Efter 400 meter håll höger i Roslagstull-rondellen och sväng sedan första höger in på Birger Jarlsgatan. Fortsätt sedan omkring två kilometer fram till Elite Hotel Stockholm Plaza på höger sida.
Ankomst med tåg/buss
Tunnelbana
Röda linjen och tunnelbanestation Östermalmstorg, utgång Birger Jarlsgatan.
Buss
Blå buss 1 och 2 stannar vid Stureplan som är närmsta busshållplats.
Tåg
Från Stockholms Centralstation kan du antingen ta en kvarts promenad till hotellet eller om du har mycket bagage, ta tunnelbanan. Taxi finns utanför centralstationen.
I närheten
Kommunikationer
Stockholm Centralstation: 1,3 km
Tunnelbana: 0,3 km (uppgång mot Stureplan)
Stockholm Arlanda Airport: 40 km
Stockholm Bromma Airport: 10 km
Sevärdheter
Gamla Stan: 1,5 km
Vasamuseet: 2,1 km
Skansen: 2,3 km
Kungsträdgården: 0,8 km
Fotografiska: 2,6 km
Företag
Husqvarna: 800 m
Nordic Capital: 500 m
CapMan: 240 m
Deloitte: 950 m
Klarna: 550 m