Fest & Bröllop

Konferens/Sveasalen, Göteborg, Elite Plaza Hotel

Våra enastående vackra och annorlunda salar lämpar sig särskilt väl för privata festligheter. Varför inte duka till middag i Maharadjasalen eller kanske i Sveasalen? Vi hjälper er att planera er fest så att varje detalj blir utsökt och ett värdefullt minne.

Sveasalen som är åttakantig, ingår i den 200 m2 stora Sveasviten. Från början var salen salong i direktörens tjänstebostad och 1909 blev salen Svea Brand- och Lifförsäkringsbolags styrelserum.

Maharadjasalen har ett underbart kulturminnes märkt tak som gjordes av Jonhondel & Richter. Här inne hade VD:n för Svea Brand- och Lifförsäkringsbolag sitt kontor. Maharadjasalen ingår i Maharadjasviten på 120 m2.

Vi har byggt om Svea Brand- och Lifförsäkringsbolags gamla försäkringsarkiv till vinarkiv. Här kan ni anordna vinprovning, middag för upp till 50 personer eller bjuda in era kunder på ett frukostseminarium.

Vår svit på 5:e våningen passar utmärkt till mingelfester, cocktailpartyn eller bara en fördrink innan maten.

Kontakta vår konferensbokning eller Hovmästaren i Swea Hof för mer information.

Offert

Bilder på våra lokaler: